Kvalitný odhad, ideálnej trhovej ceny nehnuteľnosti stojí na troch pilieroch a to – skúsenosti realitného makléra, situácii na realitnom trhu a parametroch daného bytu. Tieto položky, ale samostatne nefungujú, preto je potrebné ich vhodne vyhodnotiť a zasadiť do kontextu trhu.

Čo teda ako realitná maklérka musím vedieť, aby som dosiahla čo najpresnejšie ocenenie nehnuteľnosti, to Vám vysvetlím v nasledujúcom prehľade.

Ak potrebujete pomôcť s ohodnotením Vašej nehnuteľnosť zdarma, kliknite na nasledujúci link a ja vám ochotne pomôžem

https://janasalusova.sk/ohodnotit-nehnutelnost-zdarma/

Zoznam 9 faktorov, podľa ktorých najpresnejšie odhadnem cenu nehnuteľnosti

 

#1 Lokalita bytu

Ulica + číslo domu – vďaka tejto informácii si viem v cenovej mape nehnuteľností dohľadať, ako sa predávajú byty s podobnými parametrami v danej oblasti.

Viem si byt a jeho okolie popozerať na internete, aká je v okolí infraštruktúra, občianska vybavenosť, MHD a pod.

Tuto platí aj to, že niektoré lokality sú atraktívnejšie ako iné, naopak, že môžu mať svoje muchy, alebo môžu mať skvelé vyhliadky do budúcna. S týmto všetkým, by sme mali pri odhadovaní ceny počítať.

 

#2 Podlahová plocha

V metroch štvorcových – veľkosť priestoru, nám ukazuje súčet podlahových plôch bytu a tým sa výrazne premieta do jeho hodnoty. Jedná sa o výmeru, ktorú ohraničujú obvodové steny bytu.

Do výmery, ale nikdy nezapočítavame balkón, lodžiu ani terasu a taktiež sem nepočítame ani výmeru pivničnej kobky. Dávate si na to pozor, pretože takáto chyba by mohla znamenať niekoľko tisícovú odchýlku. Najlepšie viete takýmto odchýlkam predísť prekontrolovaním listu vlastníctva.

Ale ak k bytu prislúcha aj pivnica, samozrejme môže jeho hodnotu navýšiť.

 

# 3 Dispozícia bytu

1 izbový, 3 izbový, atď. – tento základný parameter má veľký vplyv na cenu, lebo sa k nemu vzťahuje prvotný záujem potenciálnych záujemcov.

 

# 4 Druh domu

Tehla alebo panelák – tehlový dom má vo väčšine prípadov vyššiu hodnotu, lenže nemusí to byt stále pravidlo.

 

Mudronova 6 scaled

 

#5 Poschodie

Na prízemí prípadne 1.poschodí ide cena bytu samozrejme nižšie, lebo nie je veľmi obľúbená (menej svetla, hluk z ulice, atď.)

Rozdiel v cene si môžete všimnúť aj na najvyšších poschodiach (v letných mesiacoch teplejší byt, možné vady na streche, atď.) v porovnaní s bytmi, ktoré sú uprostred domu.

 

#6 Vek bytu

Musíme rozlišovať novostavbu, byt starší ako 10 rokov a výstavbu z 80. rokov. Od tohto sa následne odráža aj stav a výzor interiéru. Staršie nehnuteľnosť, ale taktiež môže svojím vzhľadom, po kvalitnej prerábke, zatieniť niektorý novší kúsok.

 

#7 Terasa, balkón, lodžia alebo predzáhradka

Vždy potrebujeme poznať aj ich výmeru, pretože rozľahlá prepychová terasa zvýši hodnotu bytu určite viac, ako malý balkón.

Cena za m2, sa ale nepočíta rovnako ako cena za m2 bytu.

 

#8 Výťah

Predajnosť nehnuteľnosti výrazne ovplyvňuje to, či disponuje výťahom, hlavne pri bytoch ktoré sú na vyšších poschodiach. Do úvahy treba brať ale aj to, pokiaľ by sa v blízkej budúcnosti plánovala jeho dostavba.

 

#9 Parkovacie miesto/ garáž

Komfort bývania nám vlastné parkovacie miesto, alebo garáž, samozrejme zvyšuje. V lokalitách kde je parkovanie problémové, by sme dokonca mohli povedať, že má cenu zlata, preto sa radí medzi dôležité súčasti odhadu ceny bytu.

Správny odhad ceny je prvým krokom k úspešnému predaju, keď je cena nastavená príliš nízko, prerobíte, ak je nastavená privysoko, stane sa z nej „ležiak“, preto neváhajte a dajte si vždy cenu odhadnúť odborníkovi v podobe skúseného realitného makléra.

Ak potrebujete pomôcť s ohodnotením Vašej nehnuteľnosť zdarma, kliknite na nasledujúci link a ja vám ochotne pomôžem

https://janasalusova.sk/ohodnotit-nehnutelnost-zdarma/